Det skrider frem med vaccinationerne, og det ser ud, som om at vi når den flokimmunitet, som vi ønsker os, inden det for alvor bliver sommer. Det ser også ud, som om at den her tanke om et vaccinationspas bliver en realitet. Det er vist gode tegn. Det håber jeg i hvert fald. Jeg vil nemlig meget gerne ud og rejse til sommer. Jeg har allerede lagt en rejseplan for mig selv. Jeg skal afsted tre gange i løbet af sommeren og efteråret.
Tre lande
Jeg vil til Berlin, Israel og Bulgarien. Jeg har en idé om, at turen til Berlin skal være sådan en kort rejse. Måske 3 dage. Turen til Israel vil jeg gerne bruge flere dage på. Måske 10. Bulgarien? Ja, det er mest, fordi jeg gerne vil se Sortehavet. Jeg har aldrig været der, men jeg har hørt meget om, at der skulle være meget smukt. Det kunne måske bare være i 5 – 6 dage. Jeg er lidt usikker på det. Men jeg finder nok ud af det.
Rejse billigt
I første omgang handler det om, at jeg skal finde nogle flybilletter. Og det skal helst være billige flybilletter. Jeg gider ikke at bruge mine penge på transport. Jeg vil hellere lægge dem de steder, jeg besøger, når jeg er afsted på rejser.
Min plan er, at jeg først vil lede efter flybilletter til Berlin, fordi jeg vil gerne derned allerede først på sommeren. Og hvis jeg kan finde billige flybilletter dertil nu, så er de givetvis også billigere, end de vil være, når folk virkeligt får mod på at rejse igen.
Strategi for billige flybilletter
En vigtig regel når man søger efter billige flybilletter inden for Europa er timingen. Man bør lede efter billetter omkring 2-3 måneder før afgang – ikke for tidligt, ikke for sent. De billigste billetter sælges hurtigt væk, især hvis man finder særdeles gode tilbud. Dernæst handler det også om at være fleksibel med datoerne. Hvis man kan flyve tirsdag til torsdag i stedet for fredag til søndag, kan man ofte spare betydeligt. Søg også på budget-flyselskaber som Ryanair, Wizz Air og easyJet, som tilbyder ruter til alle tre destinationer. Husk dog altid at tjekke små lufthavne omkring de større byer – de kan være markant billigere, selv om de ligger lidt længere væk fra centrum.
Når man har fundet en kandidat til billetter, skal man være opmærksom på de skjulte omkostninger. Mange budget-flyselskaber har meget lave basisprisser, men så beregner de ekstra for alt muligt – håndbagage over en vis størrelse, sædevalg, check-in ved skranken og selv for at printe ens boardingkort. En €20-billet kan nemt blive til €60+ når man lægger gebyrerne på. Før du booker, tjek præcis hvad der er inkluderet, og prøv at pakke minimalt for at undgå check-in-gebyrerne.
Rejseplan og vejr
Dernæst bliver det sikkert en tur til Bulgarien sidst på sommeren. Det er vel stadig varmt i Bulgarien i slutningen af august. Sortehavet er forunderligt flot i den periode, og temperaturen er stadig behagelig for strandtid og udflugte. Israel må vente til efteråret. Det er også bedst. Varmen er der, det sure vejr er trådt ind her. Så 10 dage der i oktober vil bare være perfekt. Varmen nede i Israel bliver mindre intens, og det hele bliver mere behageligt at rejse rundt og opleve landet. Desuden er oktober en af de bedre tider at besøge Israel på, da sommervarmen ikke længere er så ubarmhjertig.
Planlægningen har også det gode ved, at når jeg booker disse tre rejser med tidsafstand mellem dem, kan jeg følge den strategi med at søge billetter omkring 2-3 måneder før hver rejse. Det betyder, at jeg altid kan være på udkig efter de bedste priser uden at skulle gribe første tilbud, jeg ser.
